Reklamní sdělení
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
Žít své štěstí...https://www.vztahyazdravi.czŽivotní a vztahový koučink, Partnerské a osobní vztahy, Regresní terapie - HAP

Jakmile se oteplí a slunce prohřeje vodu, probouzejí se v četných vodních nádržích vodní želvy. Většinou jde o známé želvy nádherné, prodávané v minulosti v akvaristických prodejnách, které dobře poznáme podle červenooranžových proužků po stranách hlavy a krku, ale vyskytují se i jiné druhy. Tyto želvy do naší přírody nepatří. Pocházejí ze Severní Ameriky, kde jsou chovány na farmách a jako domácí mazlíčci prodávány po tisících do celého světa. EU už jejich dovoz zakázala, protože v jižních evropských zemích se tyto želvy rychle i ve volné přírodě rozmnožují a vytlačují místní původní druhy, např. želvu bahenní. Kromě toho dovedou doslova "vybílit" vodní nádrž, kde se usadí - vychytají a sežerou žabí pulce, čolky, malé rybky a vodní hmyz a plže.Do přírody se želvy dostávají díky nezodpovědnosti svých majitelů. Při dobré péči totiž velmi rychle rostou, takže původní roztomilá želvička velikosti dětské dlaně za šest let váží kilo a zabere plochu polévkového talíře. Majitel si s ní neví rady, takže ji donese do nejbližší řeky, potoka nebo rybníka, a zde ji nechá osudu. Želvy přežívají i v našem klimatu, do nadmořské výšky 400m snad není voda, kde by nebyly. A i zde loví ve velkém obojživelníky, drobné rybky, vodní hmyz a měkkýše. Přirozeného predátora u nás nemají, mohou tedy přežívat desítky let. Většinou se nemnoží, protože chladný podzim neumožní vylíhnutí mláďat, ale výjimky už se staly.Co z toho vyplývá? Najdete-li na jaře ještě zmalátnělou želvu chytající první sluneční paprsky, zkuste ji odchytit a předat útulku pro opuštěná zvířata. Můžete kontaktovat i náš útulek pro exoty v Praze, nebo darovat zvíře svým známým, ponechat si ho nebo nabídnout inzerátem. Nenoste želvy do zoo, nemají kapacity na to je přijímat. Totéž platí i o záchranných stanicích pro zraněná volně žijící zvířata. Přes léto tyto rychlé opatrné tvory chytíte jen těžko, další šancí bude až podzimní výlov rybníků. A jste-li sami majiteli vodních želv, které už nechcete, v žádném případě je nepouštějte do přírody! Nepatří tam a škodí našim druhům. Opět - kontaktujte útulky, podejte inzerát nebo zavolejte nám na číslo 602 20 50 70. A při koupi jakéhokoli zvířete vždy zvažujte, co s ním uděláte, až ztratí mláděcí roztomilost a vyroste do netušených rozměrů. Vaši péči si totiž zaslouží i potom!